B´Συνάντηση Πρακτικής Άσκησης για τους Φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών της Θ.Σ.Ε.Κ. (Παρουσίαση του έργου του Ερυθρού Σταυρού)

Την Τρίτη 25 Μαΐου 2021 ο κ. Νίκος Παπαδόπουλος, Λειτουργός της Υπηρεσίας Ψυχοκοινωνικής Στήριξης του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού και μεταπτυχιακός φοιτητής της Θ.Σ.Ε.Κ., παρουσίασε στους πρωτοετείς φοιτητές του  Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Εφαρμογές Ψυχολογίας και Συμβουλευτικής στην Κοινότητα» της Θ.Σ.Ε.Κ. το έργο του Ερυθρού Σταυρού στην Κύπρο αλλά και παγκόσμια.  Μεταξύ άλλων, έγινε αναφορά στην ψυχολογική στήριξη που προσφέρεται δωρεάν σε εγκαταστάσεις του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού καθώς και σε  προγράμματα ψυχοκοινωνικής στήριξης που προσφέρονται  στο Κέντρο Υποδοχής και Φιλοξενίας Αιτητών Διεθνούς Προστασίας στην Κοφίνου (ΚΥΦΑΔΠ) και στον Χώρο Κράτησης Παράνομων Μεταναστών στην Μενόγεια  (ΧΩΚΑΜ). Εκτενής αναφορά έγινε στην  έκτακτη υπηρεσία του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού με την ονομασία «Ας μιλήσουμε», που λειτούργησε κατά τη διάρκεια της πανδημίας.  Τέλος, παρουσιάστηκε έντυπο εκπαιδευτικό υλικό που αποτελεί έκδοση ή/και πνευματική ιδιοκτησία  του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού.  Ακολούθησε συζήτηση για το πώς οι φοιτητές/τριες της Θ.Σ.Ε.Κ. δύνανται να αξιοποιήσουν τις δράσεις αυτές ανάλογα και με τα δικά τους ιδιαίτερα ενδιαφέροντα στο πλαίσιο της Πρακτικής Άσκησης του Μεταπτυχιακού Προγράμματος.