Αγιασμός για το νέο ακαδημαϊκό έτος

Tελέσθηκε την Πέμπτη, 7 Σεπτεμβρίου 2023, στον προαύλιο χώρο της ΘΣΕΚ ο καθιερωμένος Αγιασμός για το νέο ακαδημαϊκό έτος. Στον Αγιασμό έδωσαν το «παρών» τους το ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό της Σχολής και σύσσωμη η φοιτητική κοινότητα. Την ακολουθία του Αγιασμού τέλεσε ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Κύπρου κ.κ. Γεώργιος,  συνεπικουρούμενος από τον Διευθυντή της Σχολής, Πρωτ. Κυπριανό Κουντούρη, και τον Αρχιμ. Γρηγόριο Ιωαννίδη, Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του ΠΠΣ Θεολογίας.  Μετά το πέρας του Αγιασμού, ο Μακαριώτατος ευχήθηκε στους φοιτητές ακαδημαϊκή πρόοδο, προτρέποντας τους να γίνουν «φως του κόσμου». Όπως επεσήμανε, μολονότι η ψηφιακή εποχή στην οποία ζούμε είναι σαφώς πιο εύκολη και άνετη, παρέχοντας άμεση και γρήγορη πρόσβαση σε μια πληθώρα πληροφοριών, ελλοχεύει ο σοβαρός κίνδυνος οι ανέσεις και η αυτοματοποίηση, σε συνδυασμό με τον άκρατο καταναλωτισμό, να οδηγήσουν στην εξασθένιση και αποχαύνωση της κριτικής και ελεύθερης σκέψης. Κατά συνέπεια, χρειάζεται συνεχής αγώνας και εγρήγορση. Τέλος, επεσήμανε το χρέος που βαραίνει ειδικά τους Κυπρίους έναντι της μοιρασμένης πατρίδας μας. Με τη σειρά του ο Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος του ΠΠΣ Θεολογίας, Αρχιμ. Γρηγόριος Ιωαννίδης, αφού ευχαρίστησε εκ μέρους της Διεύθυνσης της Σχολής τον Μακαριώτατο, υπογράμμισε ότι βασική μέριμνα της ΘΣΕΚ  είναι η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης των φοιτητών αλλά και η θεολογία ως ζωή και ως βίωμα, καθότι σκοπός της Σχολής είναι να μορφώσει τον θεολόγο-άνθρωπο, ο οποίος θα μεταφέρει το φως του Χριστου, πόσω μάλλον στο νησί μας, που εδώ και 2000 χρόνια είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τον Χριστιανισμό. Καθένας μας οφείλει και πρέπει να είναι, όπως υπογράμμισε ολοκληρώνοντας, κατοικητήριο του Αγίου Πνεύματος.

Μετά το πέρας του Αγιασμού ο Μακαριώτατος είχε κατ’ ιδίαν συνάντηση με μέλη του Ακαδημαϊκού Προσωπικού, στην οποία ενημερώθηκε σχετικά με τους νεοεισερχόμενους φοιτητές, τη Φοιτητική Εστία και επερχόμενες εκδηλώσεις της ΘΣΕΚ κατά το χειμερινό εξάμηνο.