Έναρξη νέου ακαδημαϊκού έτους 2023-2024 και υποδοχή νεοεισερχόμενων φοιτητών

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου υποδέχθηκε την Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2023 τους 16 νεοεισερχόμενους φοιτητές της στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Θεολογίας. Οι φοιτητές ενημερώθηκαν εκτενώς από τον Διευθυντή της ΘΣΕΚ Πρωτ. Κυπριανό Κουντούρη και τον Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Αρχιμ. Γρηγόριο Ιωαννίδη τόσο για την ιστορία, το ήθος, τη φιλοσοφία και το μη-κερδοσκοπικό καθεστώς της Σχολής, όσο και για το ΠΠΣ Θεολογίας, τα μαθήματα του 1ου έτους, αλλά και τη στήριξη που προσφέρει η Σχολή στους φοιτητές της μέσω διαφόρων θεσμών (π.χ.  του Ακαδημαϊκού Συμβούλου και της Ποιμαντικής Μέριμνας ). Ακολούθησε ενημέρωση των φοιτητών από το Διοικητικό Προσωπικό σχετικά με τις Υπηρεσίες της Σχολής (Γραμματεία, Βιβλιοθήκη Σπουδαστηρίου, Υπηρεσία Φοιτητικής Μέριμνας, Λογιστήριο, Γραφείο Εrasmus, Γραφείο Στέγασης). Έπειτα, οι νεοεισερχόμενοι φοιτητές έτυχαν επιμόρφωσης στη χρήση της ψηφιακής πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης MOODLE και στο λογισμικό πρόγραμμα Office 365 από την κ. Άννα Χριστοδούλου και τον κ. Σωτήρη Λιβανό. Ακουλούθησε ξενάγηση στους χώρους της Σχολής και στη Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος Αρχιεπισκόπου Μακαρίου, όπου οι φοιτητές ενημερώθηκαν για τις βασικές πηγές Θεολογίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλαίσιο της μη κερδοσκοπικής λειτουργίας της Σχολής και της λειτουργίας της Φοιτητικής Μέριμνας η ΘΣΕΚ προσφέρει δωρεάν σε κάθε νεοεισερχόμενο φοιτητή έναν προσωπικό ηλεκτρονικό υπολογιστή τύπου Notebook, για να διευκολύνει την πρόσβαση όλων των φοιτητών στις νέες τεχνολογίες και να συμβάλει στην ηλεκτρονική υποστήριξη των σπουδών τους.

Η ΘΣΕΚ εύχεται σε όλους τους φοιτητές της μια καθόλα εποικοδομητική νέα ακαδημαϊκή χρονιά!