Eκδρομή των μελών ΔΕΠ και του Διοικητικού Προσωπικού της ΘΣΕΚ στην Ιερά Μονή Κύκκου

Tην Πέμπτη 13 Ιουλίου 2023 η Διεύθυνση της Θεολογικής Σχολής της Εκκλησίας της Κύπρου διοργάνωσε μονοήμερη εκδρομή στην Ιερά Βασιλική και Σταυροπηγιακή Μονή της Παναγίας του Κύκκου για τα μέλη ΔΕΠ και το Διοικητικό προσωπικό της Σχολής. Στην Ιερά Μονή τα μέλη της ΘΣΕΚ ενημερώθηκαν για την ιστορία της θαυματουργής εικόνας της Παναγίας από τον Έφορο της Μονής, Αρχιμανδρίτη Αγαθώνικο Κυκκώτη, ενώ ακολούθησε κέρασμα και φιλοξενία στο Αρχονταρίκι. Μετά από σύντομη ξενάγηση στο Μουσείο της Μονής από τον Έφορο του Μουσείου και τον Αρχιμανδρίτη Γρηγόριο Ιωαννίδη, Επίκουρο Καθηγητή Λειτουργικής στη ΘΣΕΚ, προσφέρθηκε σε όλα τα μέλη μεσημεριανό γεύμα μερίμνη της Ιεράς Μονής. Ως ελάχιστο αντίδωρο για τη δαψιλή φιλοξενία, επιδόθηκε από τον Διευθυντή της Σχολής, Πρωτοπρεσβύτερο Kυπριανό Κουντούρη, στον Αρχιμανδρίτη Αγαθώνικο η εφέστιος εικόνα της Αγίας Τριάδος της Θεολογικής Σχολής.