Αγιασμός για την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2024-2025 στη Θ.Σ.Ε.Κ.

Στις 5 Σεπτεμβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε αγιασμός για την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2024-2025 από τον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Κύπρου, κ.κ. Γεώργιο, πρόεδρο του Συμβουλίου της Θ.Σ.Ε.Κ. Στον αγιασμό παρευρέθηκαν φοιτητές και μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού της Θ.Σ.Ε.Κ. Στον σύντομο χαιρετισμό του, ο Μακαριώτατος ευχήθηκε καλή και ευλογημένη ακαδημαϊκή χρονιά, προτρέποντας τους φοιτητές και διδάσκοντες της Θ.Σ.Ε.Κ. να καταστούν «το φως του κόσμου», σύμφωνα με τον Κυριακό λόγο (Μτ 13, 14). Όπως ακριβώς το φως, τόνισε ο Μακαριώτατος, γίνεται αιτία για την παραγωγή οξυγόνου και τη διεύρυνση των ορίων της γνώσης, λειτουργώντας καθοριστικά για το αίσθημα ασφαλείας των ανθρώπων, έτσι και οι θεολόγοι οφείλουν να καταστούν οδηγοί προς το Αληθινό Φως και την Όντως Ζωή, που είναι ο Χριστός. Στην αντιφώνησή του ο Διευθυντής της Σχολής, Πρωτοπρεσβύτερος Κυπριανός Κουντούρης, ευχαρίστησε τον Αρχιεπίσκοπο για την έμπρακτη στήριξή του στο έργο της Σχολής και ευχήθηκε σε όλους ευλογημένη, παραγωγική και δημιουργική ακαδημαϊκή χρονιά.